"

U Sajmona pod Hájkem se Simonem Hájkem

24. 09. 2020 , aktualizace: 25. 09. 2020 Sdílej na SrdceMoravy

Podle čeho se pivo hodnotí a co dělá ty zásadní rozdíly v chuti? Jde o značku, způsob čepování nebo ještě něco dalšího? Na to jsem se přišel zeptat majitele hospody, pana Simona Hájka. Člověk s duší rebela, který jednoduše miluje své řemeslo, rodinu a svého psa! A když se trochu rozhlédnete po hospodě, nezapře se ani jeho láska k hudbě.

Pane Hájku, na jaké pivo k Vám lidi chodí posedět a proč jste zvolil zrovna to?

Je to v celku jednoduché. Máme otevřeno pouze v týdnu a to až od 16:00 a chceme prodávat pivo, hodně piva. A když lidi chodí v týdnu do práce, nebudou do sebe klopit dvanáctky, protože druhý den musí do práce. Takže základ a myšlenka byla ta, že musíme mít skvělou desítku. Povedlo se a výhercem se stala chotěbořská desítka! 

Nechce se mi moc věřit, že by samotná značka stála za oceněním nejlepší pivo v Brně, kterým se Vaše hospoda pyšní. V čem to tedy je? 

Značka je značka! Pivo je zpravidla na pár výjimek uvařené dobře. Pak je důležitá doba a podmínky skladování, než se dostane pivo vůbec do hospody, následně jak je skladované v hospodě a pak ta nejdůležitější cesta ze sudu k zákazníkovy. Je to řada věcí na které musí hospodský dbát a dodržovat, také naučit personál všechny tyto postupy. Důležitá je především čistota jak trubek, tak sklenic až po samotný výčep. K tomu se připojuje spoustu věcí, na které se rádo v některých hospodách zapomíná. Například čistá sklenice, připravená k čepování je hotová věda. Další důležitý faktor je teplota. To je taky pěkně záludná věc, když nemáte dostatečně vybavenou hospodu. Ideálně by se totiž teplota piva v sudu neměla po cestě do sklenice nijak výrazně měnit, způsobuje to pak nadměrnou pěnivost, nebo v opačném případně nepěnivost až po sražení chuti piva. Do toho se připojuje velice zajímavý faktor a to tlak a způsob jakým se vlastně pivo vyhání ze sudu do sklenice. Samozřejmě nejlepší varianta je tazkvaný pivní tank, ale to musíte mít sakra výtoč a taky to dělá jen pár pivovarů a to jen ty velké. Nicméně ze sudu se nejčastěji vyhání, tlačí pivo biogonem a nebo v některých případech kompresorem. Fór je v tom, že každému pivu sedí jiný tlak a také každý má sud jinak vzdálený od výčepu. Najít tu správnou míru stojí pár sudů a ochutnávek piva. :-D, ale to už je můj perfekcionismus, většinu zajímá jestli pění/nepění, teče/neteče.

O pivu toho nepochybně víte spoustu. Odkud přišel ten impuls založit vlastní hospodu?

K hospodě jsem se dostal jako slepý k houslím. Nicméně jsem nebyl úplně slepý, celá moje rodina se gastronomií zabývá. Dokonce moje máma žije asi 20 let s dnes už bývalým generálním ředitelem Orea Hotels Zdeňkem Šafaříkem, což byl po mém tátovi hlavní klíčový člověk, protože mi půjčil peníze a hlavně mi v mých 22 letech řekl, že si myslí, že bych na to měl vést hospodu. To pro mě byla velká pocta. O tátovi jsem se zmínil jako hlavním klíčovém člověku, protože od něj jsem se vše naučil a on se za mě zase zaručil, kdybych neplatil nájem, což se nikdy nestalo :-) Jinak myslím, že impuls otevřít si hospodu má asi každý druhý chlap v ČR. U mě byl ten impuls především to, že jsem velice rád navštěvoval různé podniky, především ty, které nabízeli pivo a alkohol a přišlo mi, že všude něco chybí…což mě vedlo k tomu dokázat, že to prostě jde udělat lépe.

Ve 22 letech je to docela odvážný krok! Očividně se ale vyplatil. V roce 2017 jste získali ocenění v soutěži Gourmet, kterou pořádalo město Brno. Co to pro Vás znamenalo?

Spíš co to znamenalo pro ostatní! Myslím, že pivnice jako Stopkova, Pivovarská Starobrno nebo Lokál celkem koukali, že jim takovej podnik s takovým vedením vytřel zrak :-D. Ale pro mě to znamenalo asi jen to, že si někdo všiml, že to děláme dobře.

Proč myslíte, že se lidé tak rádi vracejí k Sajmonovi pod Hájek?

Můj přístup, který se snažím odrážet i na personál. Nikdy nedovolím aby odešel host nespokojený i kdyby mě to mělo stát celou jeho útratu. Zjednodušeně dokáži uznat chybu, ale snažím se je nedělat. 

Na co se byste pozval naše čtenáře? 

Chotěbořská desítka a chleba s grilovaným tvarůžkem ve slanině.

Děkuji vám za příjemný rozhovor a inspiraci pane Hájku!


Jinde na SrdceMoravy