"

Společně se zákaznicí tvoříme šatník odpovídající její osobnosti

06. 05. 2020 , aktualizace: 07. 05. 2020 Sdílej na SrdceMoravy

Patří mezi ženy, které to díky krejčovskému řemeslu dotáhly až na prestižní ocenění Top Style Designer ČR. Patří mezi módní návrhářky, které kladou důraz na kvalitní materiály a zpracování. Založila vlastní modelovou dílnu a své kolekce představila na molech v ČR i v zahraničí.

Řeč je o brněnské módní návrhářce Ivetě Řádkové. Povídali jsme si o jejím novém ateliéru, o tom, co tvoří nejraději, i o tom, jak by se mohl svět módní branže vyvíjet, jakmile se po karanténových omezeních vrátí do normálu… který však již nikdy nebude tak normální.

Iveto, než si budeme povídat o Tvém novém a krásném ateliéru, dovol mi se zeptat, jaký byl Tvůj normál ještě před jeho otevřením. Vím, že jsi v Brně provozovala také vlastní obchod, který právě novému ateliéru musel jít, jak se říká, z cesty.

Ano, zpočátku jsem měla představu, že k práci návrháře patří mimo jiné i provozovat vlastní obchod.

Víc než 25 let jsem do svého obchodu navrhovala čtyři kolekce ročně, pořádala jejich přehlídky a byla také obchodníkem a prodejcem svých modelů. K tomu se postupně dost výrazně zvyšoval zájem zákaznic o modely na zakázku. A tehdy jsem začala uvažovat o změně. Výrazněji jsem vnímala skutečnost, že mě mnohem více naplňuje navrhování a modelování šatů pro konkrétní zákaznici.

Iveta Řádková

Co tedy bylo Tvým definitivním impulsem, než jsi se rozhodla jít cestou jen a pouze ateliérovou? Vzpomeneš si na ten moment?

Nebylo to spontánní rozhodnutí. Dlouho jsem si pohrávala s myšlenkou, zaměřit se převážně na zakázkovou tvorbu a vyměnit obchod za ateliér. Rozhodujícím impulsem bylo uvědomění si, že individuální přístup a tvorba nejen jednoho modelu, ale i celého kombinovatelného šatníku na míru, je to, co mě nejvíce baví.

S čím za Tebou převážně klienti chodí? Co je takovou typickou objednávkou a přáním Tvých zákaznic?

Typickou objednávkou je požadavek na sestavení celého šatníku a jeho postupné doplňování. Společně tak se zákaznicí tvoříme šatník odpovídající její osobnosti. Sestavíme základ individuálního šatníku, včetně bot a doplňků. Další krásnou a častou objednávkou je tvoření šatů pro nevěsty.

A s čím za Tebou přicházejí muži?

Pánské módě se věnuji pouze okrajově. Pro muže tvoříme na zakázku nejčastěji obleky a košile.

Proč by se měl vlastně člověk rozhodnout pro to, aby si svůj běžný, „konzumní“ šatník začal doplňovat modely od módního návrháře? V čem je podle Tebe to kouzlo?

Podle mého názoru by bylo lepší dělat to přesně naopak. Základ šatníku vytvořit z kvalitních a nadčasových kousků od návrháře a ten pak dále doplňovat.

Základem takového šatníku by měly být dobře padnoucí kostým, košile, šaty střižené tak, aby lichotily postavě, plášť nebo kabát nadčasového střihu a z kvalitního materiálu. Tento základ se pak dá doplňovat kousky ze sezonních kolekcí „běžného konzumu“.

Velkou část mých zákaznic tvoří ženy, které se o módu zajímají. Dělá jim radost a baví je, že šaty vytváříme společně, probíráme spolu možnosti a jejich požadavky. A vše vytváříme přímo pro ně. Vzniká tak jen jejich jedinečný šatník. Pocit svobody v oblékání je pak naplněnou radostí pro zákaznici i pro mě.

Iveta Řádková

Musím o Tobě také prozradit, že sám velký Mistr Karel Gott měl tu čest, že jsi jeho obrazy přenesla přímo do módní kolekce? Jak se to celé přihodilo?

Byla jsem oslovena organizátory mezinárodních veletrhů „Styl – Kabo“ v Brně, abych vytvořila kolekci na jejich výroční galavečer. Námětem kolekce měly být obrazy Karla Gotta. 

A co na to Mistr?

Mistr byl tímto nápadem, jako známý milovník umění a žen, nadšený. Vybral 6 svých oblíbených obrazů, které se přenesly na látku, ze které jsem vytvořila modely. Mistr se také účastnil přehlídek, na kterých byly tyto modely představeny.

Iveta Řádková a Karel Gott

Modely pak doprovázely i výstavu obrazů Karla Gotta v Německu, Švýcarsku a v USA. Po přehlídce v New Yorku zakoupil 2 modely Dům kultury České republiky v USA. Modely jsou tak součástí jeho stálé expozice české módní tvorby.

Iveto, celý svět si aktuálně prožívá opravdu „výjimečné“ období, které má každý možnost uchopit si po svém. Jak se to podařilo Tobě?

Mě zastihlo toto období přímo uprostřed sezony, kdy se věnujeme zakázkám pro nevěsty – svatebním šatům. Ze dne na den se vše zastavilo. Uvědomila jsem si mimo jiné i to, že mé rozhodnutí pro ateliér místo obchodu, byla správná volba. Vnímám to tak čím dál tím víc. Konkrétně jsem tento neočekávaně vzniklý časový prostor využila pro navrhování nové kolekce.

Jak myslíš, že se to projeví u vás – v módní branži?

Z mého pohledu se dostane více do popředí takzvaná „pomalá móda“, která je již dnes vnímána jako synonymum pro udržitelnou módu, s důrazem na ekologii a etiku výroby. A to je podle mého názoru správný směr, kterým by se měla módní branže ubírat.

Pro mě tento pohled na módu znamená, že kvalita má přednost před kvantitou. A samozřejmostí je perfektní řemeslné zpracování oděvů a lokální výroba. Vnímám to jako příležitost pro změnu ve svém oboru.

K módnímu návrháři neodmyslitelně patří také módní přehlídky. A někteří naši módy znalí čtenáři, pokud dočetli až sem, a já věřím, že ano, by mi asi neodpustili, kdybych se nezeptal na to, zda letos uvidíme modely Ivety Řádkové i na módních molech v ČR?

Věřím, že situace se brzy zlepší a na podzim tohoto roku se projdou modely zase po mole. Kolekce pak budou jako vždy k zakoupení u mě v ateliéru.

Iveta Řádková

Děkuji Ti za rozhovor a přeji mnoho spokojených zákaznic i zákazníků.


Více informací o  tvorbě Ivety Řádkové najdete na:
Facebook: Ateliér Ivety Řádkové
Instagram: iveta.radkova
web: radkova.cz.


Jinde na SrdceMoravy