"

Nebojte se (brněnských) strašidel!" říká spisovatel Roman Juránek

12. 03. 2020 , aktualizace: 13. 03. 2020 Sdílej na SrdceMoravy

Roman Juránek je spisovatel, učí na základní škole, spolupracoval, mimo jiné, na tvorbě webových stránek Encyklopedie dějin města Brna, a především je také autorem knih Brněnská strašidla a Brněnské strašidelnosti. Jeho úžasné knihy o nadpřirozených bytostech, tajemných jevech a magických místech na území města Brna a jeho okolí, se staly inspirací pro tým časopisu SrdceMoravy.cz, aby společně s panem Juránkem vytvořili seriál článků na téma Putování po brněnských strašidlech.

Pane Juránku, bojíte se strašidel?

Ale vůbec ne, toto téma je naopak moje srdeční záležitost.

Co vás vedlo k tomu zmapovat Brno z pohledu bezhlavých rytířů, duchů, čertů, loupežníků a jeho magických zákoutí?

Už od malička nemělo cenu strašit mě jakýmikoliv čerty, duchy a jinými přízraky. Naopak vždycky mě přitahovala tajuplná a magická místa a pokaždé jsem byl velmi zklamaný, když jsem na těchto místech nic strašidelného nepotkal.

Největší zábavou na táborech bývaly pro mě jako dítě stezky odvahy. Prvním impulzem k pozdějšímu nápadu věnovat se této tématice jaksi „vědečtěji“ byla kniha strašidel od Radovana Krátkého „Bubáci“, mimochodem nedávno znovu vydaná. Mívala ji teta se strýcem, kam jsem jako malý chodil o nedělích na návštěvy.

Pokaždé jsem si tu knížku vyžádal a museli jsme si ji prohlížet. Byl jsem z ní doslova nadšený. Tedy ilustracemi, protože číst jsem tehdy ještě neuměl. Tak mně ta kniha nějak ulpěla v hlavě, že se vlastně nedivím, proč mě tohle téma oslovovalo i v pozdějších letech.

Jak dlouho trvala „cesta“ knihy Brněnská strašidla od první myšlenky až po její vydání?

No vlastně poměrně dlouho. Na gymnáziu jsem si začal zpracovávat brněnské pověsti. Moc publikací tehdy k tomuto tématu nebylo. Popelářův „Urbář pověstí brněnských“ vyšel v roce 1946, teprve až v osmdesátých letech vyšla Sirovátkova sbírka pověstí „Brněnské kolo a drak“. To bylo vlastně, co se týká české produkce, úplně všechno, a tak zdrojem poznávání bylo vyprávění bývalé paní učitelky ze základní školy, články v novinách nebo časopisech a knihy věnované moravským pověstem nebo brněnské historii.

Brněnská strašidlaBrněnské strašidelnosti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Ještě, abych nezapomněl na krásnou knihu brněnských pověstí od Leopolda Masura, jejíž německé vydání jsem si musel samozřejmě přeložit sám. Když pak později po revoluci vydala paní Marta Šrámková knihy „Pod brněnskými věžemi“ a „Před brněnskými hradbami“, řekl jsem si, že tematiku pověstí zpracuji trochu jinak. Ne jako sběratel pověstí, ale tím, že zmapuji a roztřídím nadpřirozené bytosti a úkazy na území Brna a jeho nejbližšího okolí. Ale kniha tak vyšla až v roce 2008.

Vzpomenete si, co bylo na této cestě nejzábavnější? Co naopak nejtěžší?

Všechna místa, která jsem v souvislosti s výskytem strašidel mapoval, jsem si osobně prohlédl a prozkoumal. Dá se říct, že řada z těch míst má dodnes své genius loci a je mi příjemné je takto poznávat, byť je to většinou jen přes den, mimo hodinu duchů. Těžké bylo asi to překládání Masurových pověstí z němčiny, a ještě navíc psané švabachem, ale nějak jsem se s tím tenkrát porval.

Roman Juránek

Čemu se nyní věnujete? Připravujete pro své fanoušky nějaké novinky?

V rámci České tábornické unie připravujeme ještě s kamarádkou takovou sérii detektivních příběhů pro děti a mládež. Mělo by to být součástí projektu prevence kriminality, který chystá Magistrát města Brna. Co se týká strašidel uvažuji výhledově o novém rozšířeném vydání.

Kniha Brněnská strašidla vyšla poprvé v roce 2008 v nakladatelství Vakát. Aktuálně ji nejde téměř sehnat (my ji v redakci však máme😉) … plánuje se dotisk?

Uvidíme, bude-li zájem…

V nakladatelství Vakát jste vydal také svou další knihu Brněnské strašidelnosti. Ta je volným pokračováním knihy Brněnská strašidla. V čem najde čtenář rozdíl?

Mezi brněnskými pověstmi najdete spoustu velmi zajímavých i strašidelných příběhů, kde se ale žádná strašidla nevyskytují. Přesto by byla škoda o nich nevědět. Staré příběhy z doby švédského obléhání nebo napoleonských válek, vyprávění o brněnských katech nebo loupežnících jsou určitě důstojným pokračováním „Brněnských strašidel“.

Pane Juránku, pro koho jsou vaše strašidelné knihy určeny?

Určitě pro všechny věkové kategorie. Mladí čtenáři v nich najdou strašidelné příběhy a napětí, dospělí se v nich mohou celkem nenásilnou formou seznámit s historií našeho města, se všedním i nevšedním životem jeho tehdejších obyvatel, ať už to byli králové, vojevůdci nebo naopak obyčejní lidé se svými starostmi a radostmi. A je úplně jedno, jestli se u toho nachomýtne nějaký vodník nebo čert.

Co vás inspirovalo ke tvorbě seriálu Putování po brněnských strašidlech pro časopis SrdceMoravy.cz? Na co se jeho čtenáři mohou těšit?

Roman JuránekOslovili mě redaktoři časopisu s tím, že by chtěli své čtenáře postupně seznamovat se zajímavými a magickými místy města Brna, a to prostřednictvím brněnských strašidel.

Jednotlivé díly tohoto putování nebudou ale rozděleny podle druhů nadpřirozených bytostí, tak jak je to v knize. V časopise bude každý díl věnovaný jedné nějaké brněnské ulici, popřípadě památce nebo městské části. Díky tomu mohou pak rodiče společně se svými dětmi vyrazit do terénu na dané místo a podívat se na vlastní oči, kudy kráčely dějiny i strašidla.

Děkuji Vám za rozhovor.

Putování po brněnských strašidlech si můžete užívat s celou rodinou, v páru i samostatně!

Tak hurá do toho a nebojte se strašidel! ;-)

Začínáme 1. díl

Putování za brněnskými strašidly – díl první Česká ulice


Jinde na SrdceMoravy