"

Arteterapiie dokáže člověku navodit psychickou pohodu a vnitřní klid

07. 04. 2020 , aktualizace: 08. 04. 2020 Sdílej na SrdceMoravy

„Nebylo mi zrovna dobře, cítila jsem se něco mezi hlubokou depkou a zklamáním ze života, bez radosti a chuti prožívat a užívat života. Z náhlé pohnutky mysli jsem si koupila barevné pastelky jen proto, že se mi líbil obal, a na tři měsíce je odložila do šuplíku.

Jednoho podzimního večera jsem měla chuť pastelky vytáhnout, vzít si velké papíry, všude zhasnout, a zapálit jen svíčku…

Od té doby… kdykoliv se necítím dobře, jdu to ze sebe vymalovat,“ říká o své cestě k Arteterapii Jana Havlíková. 

A že od té doby ušla Jana pořádný kus cesty, to si můžete být jistí. Jana dnes díky Arteterapii pomáhá lidem na jejich cestě k duševní pohodě, srovnat se se stresem. Pořádá workshopy, semináře, vede individuální i skupinové arteterapie… mnohým lidem doslova změnila život. A někteří neváhají cestovat za Janou do Brna i 800 km!

Arteterapie Jana Havlíková

Jani, co všechno arteterapie dokáže? S čím nám praktikování arteterapie může pomoci?

Arteterapie jako součást psychoterapie dokáže především navodit psychickou pohodu a vnitřní klid. Kouzlo arteterapie je v podstatě velmi jednoduché. Spočívá především v momentálním ztracení se v přítomném tvořivém okamžiku. Pokud vás tvorba jakéhokoliv druhu chytne, a člověk se do ní ponoří, okamžitě zapomene na všechny problémy a starosti, které ho trápí a tíží.

Kdy to vlastně „všechno“ u Tebe začalo?

Všechno začalo asi před 15 lety, kdy jsem si čím dál více uvědomovala, že nejsem šťastná, a začala jsem hledat, jak se ke svému vnitřnímu štěstí dopracovat. Malování, kreslení a veškeré kreativní tvoření mě od dětství provázelo, a cítila jsem touhu se k němu zase vrátit. Jednoho večera, kdy dvouletá dcera spala a já byla sama doma, jsem si vzpomněla na nedávno koupené pastelky. Vzala jsem si velké papíry, rozsvítila jen svíčku a skoro potmě jsem brala pastelku za pastelkou, a věděla, že chci ze sebe všechno, co mě trápí, vyčmárat.

A tak jsem počmárala asi 10 velkých papírů, až mě bolela celá ruka, ale bylo mi dobře… Druhý den ráno jsem koukala na ty čmáraniny a zjistila, že i když bylo šero, tak ty kresby dávají smysl, a přesně jsem věděla, co jsem který obrázek cítila, a co jsem ze sebe dostávala… A to byl spouštěč mého AHA – tak to je asi něco víc než jen pouhé čmárání… a tak jsem objevila arteterapii.

Arteterapie Jana Havlíková

S čím se na Tebe klienti obracejí nejčastěji? S čím chtějí, aby jim arteterapie pomohla?

Nejčastěji se na mě obracejí ženy, které stojí na pokraji svých sil. Jsou vyhořené ve vztahu nebo v práci, jsou nespokojené samy se sebou nebo v lepším případě jen se svým životem a rozhodně hledají směr kam, a jak dál. Přicházejí si ke mně dost často pro nějaké „nakopnutí“. Nasměrování, popostrčení nebo abych jim řekla něco, co už samy dávno vědí, jen to nechtějí přijmout, přiznat si a připustit…

Dnes máš téměř tisíc fanoušků na facebookovém profilu Arteterapie - hra i terapie. Většina z nich se připojila v poslední době. Čím si to vysvětluješ?

Tohle vysvětlení bude asi velmi sporadické. Nejsem totiž dobrý marketingový člověk. Jsem výtvarnice a lektorka, a tak mi není vlastní vyzývat lidi, aby mě lajkovali či sledovali. Vždy si vzpomenu je vyzvat, až když je pozdě…

Nedávno jsem ale právě díky této ještě donedávna velmi zrychlené době začala přidávat příspěvky, které mi, jak já říkám „posílá sám Vesmír“ nebo jinak řečeno jdou jaksi z hloubi srdce, a možná se právě dotkly více i srdcí lidí, a fanoušků mi přibylo…

Arteterapie Jana Havlíková

Naše hektická doba se na planetě Zemi však aktuálně dost razantně zpomalila. Jak tohle „zpomalení“ vnímáš v širším kontextu? Jaké by sis přála, aby to mělo pro lidi důsledky? Abychom se nevrátili zpět do starých kolejí…

Aktuálně se děje něco nevídaného, neslýchaného. Lidé se vracejí k sobě, a k trávení času tak, jak zapomněli, že můžou. I přesto, že nejde jít na výlet, zahrát si volejbal nebo zajít na pivo, jako blízcí kamarádi a známí, a dělat ty zaběhlé aktivity, které plnily jejich popracovní odpoledne či večery, lidé se najednou sdružují jinak. Spojují se online, chatují společně, dávají si najevo, že chtějí být spolu, že si vzájemně chybí, a jsou mnohem více propojení než dříve. Řekla bych, že nějak tak srdečně…

Zároveň se oddělují ti, kteří si nemají vzájemně co předat a nefunkční sociální vazby se trhají. Ovšem jiné, a právě ty důležitější, se naopak navazují a nad-vazují. Líbí se mi to. (Nemluvím zde o ekonomice a jejím dopadu! Mluvím pouze o lidech.)

Jak Tě aktuální domácí karanténa ovlivnila pracovně? Máš vůbec čas na malování? Jsi v kontaktu se svými klienty? Případně jak?

Mě osobně domácí karanténa až tak moc neovlivnila. Jelikož pracuji z domu, jsem v práci – doma. Samozřejmě zrušení několika akcí i jednoho zahraničního retreatu pro ženy se mě dotýká, ale jsme na tom všichni stejně. Já právě naopak maluji a tvořím o to víc. Přicházejí nejrůznější nápady na jednoduché tvoření s dětmi, začala jsem si díky „nadbytku času“ více hrát, točím videa a soustředila jsem se na své sociální sítě, což je právě Facebook a také Instagram, který právě teď plním více než kdy dříve. Vím, že mým posláním je inspirovat lidi a pomáhat jim. Začínám si uvědomovat čím dál více, že to má opravdu smysl. Lidé reagují, sdílejí mé příspěvky a vyjadřují radost a vděčnost, čímž naplňují zase mé srdce radostí a vděčností. A o to víc můžu já vysílat další porci inspirace naplněné radostí a vděčností… a to je to správné kolečko…

Arteterapie Jana Havlíková

Jak vlastně u Tebe vypadá takový běžný den, který není zrovna karanténový? 😉

Můj běžný den je velmi netypický od samého začátku. Naučila jsem se ale neodsuzovat se – a tak začnu tím, že ráda spím, a vstávám, až se cítím vyspaná. Což je asi kolem půl osmé až osmé hodiny. Dopoledne se pomalu rozjíždím a pracuji na sociálních sítích, právě přidáváním příspěvků a na běžné administrativě. Kolem poledne často maluji a tvořím, dokud to jde. Někdy až do večera, neboť mám objednávky na obrazy na míru, což je část mé práce, která mě naplňuje nadmíru. No a pokud není karanténový den, tak chodívám navečer a večer tančit do tanečního studia, což mi momentálně chybí nejvíce. Pokud mám workshopy arteterapie, tak bývají v odpoledních hodinách anebo o víkendu.

Co může člověk – čtenář – udělat, pokud jej arteterapie zaujala?

Pokud někoho arteterapie zaujala a chce se se mnou posouvat dále, či potřebuje životní „nakopnutí“, tak je nejlepší začít mě sledovat na stránce Arteterapie - hra i terapie anebo přímo se se mnou spojit přes můj profil Jana Havlik, aneb pak na Instagramu. Na všech těchto třech médiích dávám aktuální workshopy, akce, pobyty, retreaty anebo sdílím svá videa, myšlenky a obrazy. Vůbec nepoužívám web, nechávám ho tzv. doběhnout…

Jani, jsi, mimo jiné, autorkou krásné mandaly, kterou si mohou nyní naši čtenáři zdarma stáhnout, vybarvit… a tím si mohou vyzkoušet vlastně arteterapii přímo na sobě. Je to tak?

Ano, mandalu jsem vytvořila pro Vás, a mám velkou radost, že si ji stáhlo tak velké množství lidí. Doporučuji vypnout zvuk u mobilu či dalších rušivých elementů, dát si alespoň hodinku jen pro sebe, popřípadě i své blízké. Pustit si třeba příjemnou oblíbenou hudbu a zapálit svíčku. Atmosféra je pro arteterapii velmi důležitá. Už tohle pomáhá uvolnit se, a plně se ponořit do procesu vybarvování políček mandaly. Nejlepší to je bez myšlenek. Prostě brát pastelky a nepřemýšlet, co se kam hodí, či nehodí a zkrátka vybarvovat políčka jedno za druhým pocitově. Dle chuti. Kam se mi chce, tam prsknu modrou. Kam se mi chce, dám červenou… Hlavně nepřemýšlet a nechat se unášet na vlně tvoření. Mandala jako kruhový objekt, navíc mající svůj jasný střed, dokáže udržet koncentraci mnohem déle a opakující se motivy mají harmonizační efekt.

Arteterapie Jana Havlíková

Já také vím, že vytvoření této mandaly provázel poměrně silný prožitek…

Tato mandala vznikla na základě naprosto silného vnitřního pnutí, které mě nutilo nechat všeho, a okamžitě teď hned jít malovat. Nevěděla jsem, co z toho bude, jen jsem cítila, že to je něco velkého, hlubokého a že to není jen pro mě. Během tvoření mi vibrovalo celé tělo. Pracovala jsem velmi rychle (i když ne tak rychle jako na zrychleném videu 😊). Celá mandala mi zabrala asi hodinu a půl bez přestávky, a teprve až byla hotová, šla jsem se napít a zjistila, co to vlastně vzniklo. Věděla jsem, že tohle je poselství. Věděla jsem, že s tím musím ven a poslat ji lidem, protože je to posel.

Nevím odkud, nevím, kdo ji poslal, nicméně, vím, že má šířit světlo. Rozsvěcovat během tvoření naše buňky v těle a léčit je. Pomáhá nakopávat imunitní systém a kdokoli mandalu tvoří, ucítí vnitřní klid, zmizí strachy a přichází radost. Takže světlo. Mandala aktivuje světlo v nás…

Aktuálně probíhá v časopisu SdceMoravy.cz také soutěž O velikonoční mandalu, kterou dostane výherce přímo od Tebe. Jak se mohou lidé do soutěže zapojit a jaká odměna je čeká?

Kdokoli si mandalu stáhne a vytiskne a vymaluje, může poslat na emailovou adresu redakce vase@srdcemoravy.cz do 12. 4. své hotové dílo, a přidat své jméno, a u dětí i věk. Mandaly nebudeme nijak hodnotit, jen je určitě někde vystavíme, protože každá mandala je jedinečný originál, i když vychází ze stejného základu, a v tom je to kouzlo. Jedna mandala stokrát jinak 😊.

Na Velikonoce vylosujeme náhodným výběrem jednoho výherce, kterému věnuji svůj obraz – barevnou mandalu na dřevěné desce anebo na plátně. S výhercem se spojím a dám mu vybrat, aby se mu mandala hodila do interiéru.

Děkuji Ti za rozhovor a přeji dobré světlo, mnoho inspirace a elánu do dalšího tvoření.


Jinde na SrdceMoravy