"

Aroma Yoga jako návrat k přirozenosti, radosti a štěstí!

05. 03. 2020 , aktualizace: 10. 03. 2020 Sdílej na SrdceMoravy

,,Věci se dějí změnou pozornosti, pozitivní mysl přitahuje pozitivní věci, a proto začni u sebe a vnímej, co přichází,“ říká Jana Dvorská, lektorka a terapeutka z brněnského studia Aroma Yoga.

Jani, můžeš našim čtenářům přiblížit, co Aroma Yoga nabízí?

Komplexně péči o duši, tělo i mysl každého, kdo zavítá. Nejde tedy jen o fyzické cvičení v podobě jógových pozic, jak by se zprvu mohlo zdát, ale jde mi o nalezení vlastního dobrého pocitu ze zastavení se. Rozvoj smyslové pozornosti a rozeznávání toho příjemného, smysluplného v zájmu širšího celku.

Jde tedy o komplexní přístup k sobě samému. Naslouchání svým potřebám i práce se smysly. To, co v rychlém životním tempu často ani nevnímáme.

Přesně tak. Zapojuji do praxe vedle pro jógu běžné práce s dechem, naslouchání pocitům těla i vůně bylin, které prostřednictvím čichu ovlivňují limbický systém. Ten je v přímém spojení s našimi emocemi a chováním. Baví mne připravovat synergické směsi vůní na lekce, kdy každé období žádá své.

Vedu lekce cestou pochopení svých pocitů a emocí. A když se vyskytne nemoc, tak k pochopení její skutečné příčiny a přijmutí.

Aroma Yoga

Zní to jednoduše, ale určitě mi dáš za pravdu, že to tak zdaleka není. Různé druhy jógy, aromaterapie, a právě holistický přístup vyžaduje spoustu individuální přípravy. Máš dvě malé děti, jak se Ti daří všechno skloubit?

Jednoduché to není. Když se však naučíte řídit svým pocitem a umíte v běhu života dělat změny a kompromisy, vše se dá zvládnout. Mnohdy se beze mne musí doma obejít nejen večer, ale i o víkendech. Pořádám Aroma Yoga víkendy již třetím rokem a otevřené lekce jógy, které musejí mít svůj čas i v podvečer přes týden.

Jsem vděčná svým úžasným dětem, které vše přijaly, a děkuji partnerovi za podporu. Věřím, že na oplátku vnáším do rodinného života klid, mír a obrovské pochopení. Díky patří všem, kteří jsou na této cestě se mnou.

Proč zrovna alternativní cesta ke zdraví a životu vůbec?

Vnitřní nesoulad se stávajícím postavením v životě a následně zdravotní potíže. Častější kontakt s doktory. Léčili nemoc, odděleně od pacienta, nerozuměli jsme si. Nemoci se opakovaly bez mého pochopení a vysvětlení scházelo. Usoudila jsem, že musím hledat jinde. A jako první mne oslovila aromaterapie. Síla bylin s obrovským efektem. Začala jsem si díky nim řešit své vlastní potíže a omezení. Příroda je blízká mému srdci, nejlíp mi vždy bylo venku na procházkách a přes sezonu si užívám bylinkaření na své vysněné zahrádce. Pohyb je nejvíc, bez něj u mne zdraví není.

Pokud chceme po těle výkony, musíme jej dostatečně vyživovat. Takže i strava je pro mne na prvních místech v žebříčku priorit. Energii doplňuji každý den ječmenem, každý týden peču domácí kváskový chléb a učím se vařit ze základních čerstvých potravin. Řídím se principy ajurvédy, která doporučuje vhodné potraviny a koření mající efekt na dosažení rovnováhy těla i duše s ohledem na dóšické typy a jednotlivá roční období.

Když přijde nemoc, připomenu si trpělivost a vrátím se do přítomnosti.

Hlavním impulzem tedy byla vlastní zkušenost, prvně bolestivá a pak ta léčivá. Kdybys měla vybrat některou z Tvých aktivit, maximálně účinnou i pro klienty, kteří se ocitli v podobné situaci, co by to bylo?

Víkendové pobyty a individuální lekce. Vždy jsou jedinečné a tvůrčí.

Příprava víkendových pobytů je sice náročnější, ale ten výsledek vždy stojí za to. Vznikají nová přátelství a vždy dojde k silným prožitkům. Především jezdí ženy, které si potřebují na chvíli odpočinout z domácího i pracovního koloběhu, načerpat novou energii, aby se mohly vrátit svěží a mohly zase rozdávat. Víkendy jsou tematické a komplexní. Je zde čas i na tvoření třebas přírodní kosmetiky. Kolik radosti přinesla vlastní tvorba, nelze popsat, doporučuji prožít!

Aroma Yoga

Na individuální lekci je zase krásné pozorovat spolu s klientem posun. Na začátku přijdete se záměrem a postupně žasnete, čeho jste vlastně schopni. A to platí oboustranně. S každým klientem se učím i já. Platí jen pravidlo respektu a důvěry. Baví mne zde možnost využít komplexní holistický přístup, který zastávám a také zpětná vazba a spokojenost klienta o kterou jde především.

Jaký typ jógy u Tebe klienti vyhledávají nejvíce?

Bezpochyby aroma jógu, tu u mne vyhledávají především ženy. Ženy, které milují doteky vůní a cítí se lépe v menší skupině do 9 lidí, což zajišťuje větší komfort v podobě osobního přístupu i intimitu. Aroma jóga je aktuálně nejvytíženější skupinovou lekcí, někteří klienti lekce navštěvují pravidelně již třetím rokem.

Některé lekce probíhají i formou kurzu, například aroma YIN jóga a to proto, abychom neustrnuli při začátečnících a mohli přidávat i pokročilejší techniky. YIN jóga je zaměřená na změny ročních dob dle tradiční čínské medicíny a benefitem je opět komplexní přístup, kdy se klienti dozví nejen to, jaké pozice jsou vhodné, ale i kterou část těla více chránit, co jíst pro podporu daného elementu a tělesných orgánů a jak provádět duševní hygienu. V každé lekci tohoto kurzu se klient dozví něco nového.

Gravid jóga bývá pro nejednu ženu prvním seznámením se s jógou v životě. Období těhotenství považuji za nejdůležitější období v životě ženy, a právě proto organizuji i tyto lekce. Jsou to chvíle, kdy vše, co děláme, přímo ovlivňuje nový život, za který neseme zodpovědnost. Učíme se porozumět nejen sobě a svému měnícímu se tělu, ale i vývojovým potřebám miminka, které touží po zdravé a šťastné mamince.

Nově také připravuji kurzy jógy na míru do firem, které jsou dnes hojně vyhledávané jako forma benefitu pro zaměstnance.

Malé skupinky, individuální přístup, naladění se na klienty, to zase směřuje k tomu, že jógu nevnímáš jen jako další druh cvičení, ale jako nikdy nekončící cestu s maximálně individuálním přístupem.

Jóga v sobě ukrývá eticko-morální zásady, které bychom měli ctít. Působí v rovině hodnot, životních zásad i priorit. „Myšlenky plodí konání, konání plodí zvyky, zvyky plodí charakter a charakter ovlivňuje osud.“ Je na nás, zda upřednostníme výběr příjemného, nebo nepříjemného v sobě.

Součástí jógy je ásana – v překladu „příjemná pozice“, učíme se tedy rozpoznat na bázi fyzického těla, co je příjemné, a co naopak. Přeneseně se učíme klást důraz na vše, co vede k lehkosti, radosti a spokojenosti. Učí nás přistupovat k sobě s respektem a bez násilí kráčet svojívlastní cestou, která neomezuje nikoho dalšího.

Spokojenost se rodí ve chvílích naslouchání a je k ní třeba také čisté svědomí. Tedy dělat vše nejlépe, jak v danou chvíli umíme. Klidná mysl dokáže nalézat spokojenost i v maličkostech – a především sama v sobě.

Aroma Yoga

Jóga učí pozornosti – umění všimnout si, pochopit a přijmout tak, jak je to jen možné. Je těžké pochopit ztrátu blízké osoby nebo třeba hluboké mezilidské zklamání, ale i postupné porozumění neštěstí je tím, co jóga označuje jako santóša – jedno ze základních doporučení /Nijámy/.

Dalo by se říci, že jsi kouč pro zdravý životní styl. Od stravování, přes pohybové aktivity, práci se smysly, tvoření vlastní ryze čisté, přírodní kosmetiky až po celkové „zdravotní“, léčebné poradenství v duchu přirozené cesty, naslouchání sobě samému a potřebám svého těla. Takové poslání s sebou nese určitě celoživotní vzdělávání.

Ano, vlastní praxe je v józe nejvíce potřeba a sebevzdělávání k tomu nezbytně patří. Každý rok si vybírám z různých školení, workshopů či konferencí. Je toho mnoho i s ohledem na komplexnost mého přístupu v práci, takže spoustu volného času věnuji i samostudiu (přednášky, knihy…). Na webu uvádím některé z mých vzdělávacích aktivit.

Nejlepší je, když se práce stane Vaším koníčkem, a to u mne rozhodně platí.

Tvoje cesta je fantastická a věřím, že může být velmi inspirativní i pro naše čtenáře. Co bys jim závěrem doporučila?

Naslouchej svému tělu, pečuj o svoje zdraví a životní pohodu. Žádná lepší chvíle než tady a teď není.

 

Děkuji, Jani, za rozhovor a přeji Ti, ať se Ti daří naplňovat své poslání!


Jinde na SrdceMoravy