"

Přejeme si, aby byl festival TATTOO GRAND PRIX BRNO svátkem tetování

22. 10. 2019 , aktualizace: 30. 10. 2019 Sdílej na SrdceMoravy

Tattoo Grand Prix Brno 2019... Pár dní po té

Letos se na festivalu prezentovalo celkem 200 tatérů. Ti prezentovali své umění jak návštěvníkům, tak porotě, která hodnotila nejlepší umělecké výtvory napříč třinácti soutěžními kategoriemi!

Brno tedy zažilo další z velkých svátků tattoo kultury. Ano, mluvíme zde o „svátku“, protože – když už se jednou rozhodnete pro tetování, ideálně pro to správné tetování, pak by se návštěva tatéra či salonu měla stát právě tím svátkem. 

Jak však najít to správné tetování, toho správného tatéra? Možná právě na Tattoo Grand Prix Brno. O tom, jak proběhl 3. ročník TGPB a o fenoménu tetování jsem si povídal s Ondřejem Honelem, členem organizačního týmu TGPB.

TATTOO GRAND PRIX BRNO

Ondro, když jde člověk v létě po ulici nebo když kouká v telce na sportovní přenosy, musí mít pocit, že je snad každý člověk nějak – alespoň trošku – potetovaný. Čím to, že tetování zažívá již několik let takový boom?

Noooo, to je celkem těžká otázka hned na úvod. Jednak si myslím, že je to právě to, že v televizi atd. je tetování vidět u spousty známých osobností, ať už v showbusinessu nebo sportu, a tím pádem se z toho stala poměrně běžná věc.

Další z důvodů určitě bude i to, že nějakou dobu už není tetování bráno jako symbol něčeho, na co by se měl člověk dívat nějak negativně nebo skrz prsty. Ba naopak. Pro spoustu lidí je to prostě módní doplněk. Pak je tu samozřejmě ta druhá strana mince a to ta, že do toho oboru vstupuje čím dál víc lidí, a tak dnes není problém si tetování nechat udělat téměř kdekoliv a často za úplně směšnou cenu. To už je ale úplně jiné téma a povídání :)

Festival TGPB, tím, že letos prezentoval na 200 tatérů z celého světa, dodal návštěvníkům inspiraci a ukázal, že dnes je v tetování „možné téměř všechno“. Můžeš našim čtenářům prozradit, jaké jsou nejnovější trendy? Jsou vůbec v tetování „trendy“ jako například v módě?

TATTOO GRAND PRIX BRNO

Nějaké trendy určitě sledovat lze. Ale myslím, že je to podobné jak v té módě. Něco prostě nikdy nezestárne a pak jsou věci, které se na chvíli objeví a zazáří, ale po krátké době po nich neštěkne ani pes. Což je v některých případech jedině dobře.

Osobně si myslím, že při výběru tetování není dobré podléhat nějakým trendům nebo tomu, co zrovna ,,nosí” lidé kolem. Bohužel ne každý to tak má nastavené a ta aktuální éra Instagramu a hodnocení kvality věcí na základě lajků a srdíček dokáže být často dvousečná.

Ale je fakt, když někdo přijde k nám do studia nebo by si chtěl odnést z TGPB tetování ve formě tribalu z devadesátek, tak s tím nepochodí. To je vážně jedna z těch věcí, kde se tak nějak modlíme, aby se to masově nevrátilo do módy, protože to by byl velký smutek: 😉

Ondro, letos jste pojali festival poměrně velkolepě – špičkoví tatéři, umělci, mrak doprovodného programu. Jak hodnotíš letošní ročník pár dnů po jeho skončení?

Tady musím trochu oponovat – festival bude v měřítkách některých mých kolegů velkolepě pojatý, až když zabereme půl výstaviště a vznikne stanové městečko. 😊

Každopádně máš pravdu v tom, že letošní ročník byl stran doprovodného programu a aktivit mimo tetování, oproti minulým ročníkům, výrazně bohatší. I když je venkovní program vždy trochu risk s ohledem na počasí, tak nově přibyla venkovní stage a kapely, graffiti battle, skate závody...

TATTOO GRAND PRIX BRNO

Musím říct, že reakce na to, že vnitřní část pavilonu byla soustředěna hlavně na tetování a vše ostatní se přesunulo mimo, jsou ze strany tatérů i návštěvníků skoro výhradně pozitivní, za což jsme samozřejmě rádi, protože jsme z toho měli trochu strach. Ale ukázalo se, že jdeme do budoucna zřejmě správným směrem.

TATTOO GRAND PRIX BRNO

Festival má již velmi slušné promo, a to i díky Tobě...

To asi musí zhodnotit spíš návštěvníci, nakolik se nám to povedlo, nebo ne. Já doufám, že ano, i když samozřejmě ne všichni tatéři, které jsme chtěli do Brna přivézt, mohli skrze svůj nabitý program dorazit a s některými průběžně jednáme o jejich účasti na dalším ročníku.

Avizovali jste, že se do Brna chystá světová tatérská špička. Povedlo se?

Naším cílem ale není mít akci postavenou jen na velkých zahraničních jménech. Ba naopak jsme rádi, že některá CZ/SK studia a tatéři se k nám vracejí každý rok a my tak můžeme sledovat, kam se posouvají. Chceme, aby bylo TGPB vnímáno jako takový svátek tetování a kultury kolem. Místo, kde se návštěvníci a tatéři můžou spolu potkat a strávit příjemný čas a ta velká jména ať jsou takovou tou pomyslnou třešinkou na dortu.

Jak si vůbec stojí naši tatéři v porovnání se světem? Jaké jsou jejich úspěchy na této úrovni?

Já myslím, že si stojí velice dobře. Nejen u nás, ale i na Slovensku je spousta skvělých tatérů a studií, kteří sbírají řadu ocenění na zahraničních akcích. Po loňském TGPB, když jsme se bavili s porotci, sami přiznali, že byli překvapeni, jakým rychlým vývojem si u nás tetování prošlo a jakou tady mají tatéři, kteří se na akci prezentovali, úroveň. Což je určitě skvělá vizitka pro CZ/SK scénu a rozhodně se tedy nemusíme v porovnání se světem stydět.

TATTOO GRAND PRIX BRNO

Důkazem toho je například Igor Mitrenga z I'M Tattoo, který letos v létě ovládl tetovací konvenci v New Yorku a kde společně s Levgenem Knyshem (který zasedl v letošní porotě) vyhrál i kategorii Best of Show, tedy nejlepší tetování, které vzniklo v průběhu celé akce.

Foto: Igor Mitrenga (CZ)

Igor Mitrenga a Levgen KnyshIgor Mitrenga a Levgen Knysh

 

 

 

 

 

 

 

 

A s tím výčtem úspěšných tatérů bych asi mohl ještě chvíli pokračovat, ať už u nás nebo na Slovensku, kde jsou hodně vidět studia jako Wolf Town Tattoo Collective nebo Inkfamous. Ale je tu i spousta šikovných tatérů, kteří tetovací akce neobrážejí, a přitom dělají skvělé věci, jen se pak obtížněji hledají.

David & Kubec, Wolftown (SK) 2. místo new school & neotraditional

David & Kubec_Wolftown_sk_2nd new school & neotraditional

Skvělí tatéři jsou také u našich sousedů na Slovensku či v Polsku. Vyplatí se podle tebe investovat do cesty a jet právě tam?

Rozhodně! A teď se nebavíme jen o Polsku a Slovensku, ale třeba jen v rámci ČR. Občas mi přijde, že do téhle fáze musíme u nás trošku ,,dorůst” v tom smyslu, že pokud se někomu práce nějakého tatéra líbí, měl by zvážit to, že za ním vycestuje.

Samuel Potuček, Inkfamous (SK)                                       TOMAS, Wolf town tattoo collective (SK) 
1. místo small color                                                     1. místo large black and grey a The Best Show

Samuel Potuček_Inkfamous_sk_1st small colorTOMAS_Wolf town tattoo collective_sk_1st large black and grey

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samozřejmě chápu, že je to mnohdy finančně nákladná záležitost, na druhé straně je to věc, kterou na sobě bude mít člověk ideálně celý život a tam asi není na místě šetřit nebo se spokojit s ,,levnější” variantou.

V zahraničí je to poměrně běžná věc, že lidé si pro to tetování dojedou/doletí. Ale! Je fajn vidět, že i někteří tatéři u nás mají takové jméno, že za nimi lidé klidně cestují přes půl světa. Takže je fajn se koukat i v tom českém rybníčku, protože kvalita tu rozhodně je.

Letos se na festivalu prezentoval Karol Rybakowski z Ink-ognito tattoo. Za mě tedy neskutečný borec, co se týče realistických tetování. Souhlasíš?

Tady asi není s čím nesouhlasit. Karol patří bezesporu ke světové špičce, pokud se bavíme o realistice, respektive portrétech, a těch tatérů na téhle úrovni popravdě není úplně mnoho.

Jsme rádi, že se nám letos opět přijel ukázat, i přesto, že tentokrát zbylé osazenstvo polského studia Ink-ognito, kde působí, nedorazilo a účast potvrdil poměrně na poslední chvíli. Tomu, kdo si od něj odnesl tetování, navíc v rámci soutěžní kategorie vítězné, tak můžeme jen tiše závidět.

Karol Rybakowski, Ink-ognito (PL) 1. místo realistic

Karol Rybakowski TATTO GRAND PRIX BRNO

A kdo se prezentoval na TGPB za domácí – brněnská studia?

Tak... teď doufám, že na nikoho nezapomenu, ale kromě našich pořadatelských studií Revolt.Ink Tattoo Atelier a Marda Tattoo Company nechyběla studia jako Our Future Tattoo, Enjoy Tattoo, Planet Tattoo, Poison Bite Tattoo Studio, Dragoon Tattoo, Tattoo Bar, Claire Clement nebo tatér Darek, který poměrně nedávno otevřel své studio Good Old Times, které, jak doufáme, uvidíme na TGPB v příštím roce v plné sestavě.

Darek Doktór, Machinarium Tattoo (CZ)                              Zmetek, Revolt.Ink Tattoo Atelier (CZ) 
1. místo large color                                                                                      3. místo large black and grey

Darek Doktór_Machinarium Tattoo_pl_1st large color

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ondro, ty sám, pokud zrovna nepracuješ na přípravách festivalu, pracuješ v brněnském Revolt.ink Tattoo Atelieru. Vnímáte u vás, že k vám zavítají lidé právě proto, že navštívili některý z ročníků TGPB, a to se pro ně stalo takovou inspirací, že vešli právě do dveří Revolt.inku?

No popravdě, nepamatuji si, že by přišel vyloženě někdo, kdo by řekl, byl jsem na TGPB a rozhodl jsem se jít k vám. Do našeho studia chodí lidé spíš na doporučení nebo proto, že viděli naše práce někde na sociálních sítích. Spíš mi přijde, že je to naopak. Nejdřív se u nás nechají potetovat a pak chodí koukat na TGPB. ;-) 

Ale na FB se často po akci ve zprávách lidé ptají, zda nevíme, kdo tetoval na tom nebo onom stánku, že se jim ty práce hrozně líbily a chtěli by něco takového také mít.

I tak  myslím, že tohle je pro festival i pro vás organizátory krásná zpětná vazba…

Ta pozitivní zpětná vazba je samozřejmě super, když člověk po x měsících práce vidí, že to nebylo zbytečné a že si to lidi užili. Ale vážíme si i toho, když nám někdo řekne, co třeba zlepšit nebo kde jsme šlápli mimo. Jedině tak se může člověk posouvat.

Ondra Honel

Bude tedy v Brně TGBP 2020?

Ano, TGPB 2020 bude. Jediné, co zatím prozradím, je to, že bude opět v září a že chystáme zase nějak větší změny v tom, abychom nejen udrželi nastavenou laťku, ale celou akci posunuli o kus dál. Tak nám držte palce!

Budeme!

A přeji tobě i TGPB mnoho vydařených let a festivalů, které jsou pro nás – návštěvníky – velkou inspirací.

Foto: Archiv TGPB

Nezapomeňte nakouknout do naší fotogalerie níže, kde najdete atmosféru, inspiraci a také vítězné tetování TGPB 2019!!!


Jinde na SrdceMoravy